YÜZ TERLEMESİ VE YÜZ KIZARMASI

 

YÜZ TERLEMESİ VE YÜZ KIZARMASI

Değerli hocam ilhan bey bu e-postayı size sayfanızda hastalarınızla ve bilgi almak isteyenlerle paylaşmanız amacıyla ve teşekkür duygularımla gönderiyorum.

 

                Sevgili arkadaşlar ben 30 yaşındayım ve öğretmenim. 09.03.2010 tarihinde Dr. ilhan AKASLAN beye KLİPSLİ ETS Ameliyatı oldum. Neden oldun diyecek olursanız şikâyetlerimin birincisi terlememin ilk yüzümden başlaması ve terlenecek bir olay veya bir ortama girdiğimde vücudum kuru olmasına rağmen yüzümden şapır şapır terler boşanmasıydı. İkinci şikâyetim ise bir arkadaş ortamında bir aile ortamından tutunda otorite saydığımız birinin karşısındayken topluluk içerisindeyken bazen kendi kendime bazen eşimle konuşurken bile yüzüm kıp kırımızı oluyor hemen kızarıyordum. Bu sıkıntıyı çekenler bu rahatsızlık kendisinde olanlar hemen anlayacaktır neler yaşadığımı ve düşünün ben bu durumdayken üniversite okudum, askere gittim, evlendim, çalışma hayatına başladım 30 yaşıma kadar bu rahatsızlıkla yaşadım. Yaşadım ama işte nerelerde ne sıkıntılar çektiğimi varın tahmin edin. Sosyal fobi olmaması nerdeyse imkansız gibi a sosyal olarak yaşayıp gidiyorsunuz. Önceleri psikolojik mi acaba dedim bir dönem antidepresan ilaç kullandım ancak kızarmayı biraz kafaya takmamanızı sağlıyor fakat terleme ve kızarma için herhangi bir işe yaramıyor gangliyon blokajı denemesi yaptırdım oda pek işe yaramadı tam tersine göz kapaklarımda düşme olmasına neden oldu sonuç olarak klipsli ets olmaya karar verdim.

                Biraz hastane sürecinden bahsedeyim isterseniz hastaneye gidiyorsunuz bir iki tahlil film filan yapılıyor aynı gün ameliyat olabiliyorsunuz ancak tabiî ki ilhan bey ameliyat süresinin nerdeyse iki üç  katı kadar sizi bu ameliyata karar vermeden önce bilgilendiriyor durumu sonuçlarını gayet net olarak sizlere anlatıyor kafanızda en küçük soru işareti kalmaz merak etmeyin derim ben. Arkadaşlar bakın sonuçta bu bir ameliyat vücudunuzda doğal olan bir sisteme müdahale ediyorsunuz ama bazen bu müdahalelerde tıpta kaçınılmazdır biliyorsunuz. Eğer hayatınız bu rahatsızlık dolaylısıyla çekilmez hale gelmiş ve sizleri işinizden toplum hayatınızdan günlük yaşantınızdan maddi ve manevi olarak alıkoyuyorsa sizlere maddi manevi olarak hayatı yaşanmaz kılmışsa kesin bu ameliyatı olun derim. Ama bazı insanlar vardır ki biraz umursamazdır mesela bana ne ya kızardıysam kızardım der kafasına takmaz mesela hiçbir şeyi o zaman öyle yaşasın işte bıçak altına yatmaya ne gereği var değilmi? Neyse lafı çok uzattım. Şimdi ameliyatı oldunuz çıktınız, falan zaten ameliyat sonrası ağrılarınız olacak öksüreceksiniz, yaralarınız iyileşecek, kiminin bir ay sürecek bu nekahet dönemi kimi bir haftada toparlayacak bunlardan uzun uzun bahsetmiyorum arkadaşlar çünkü bunlar olağan şeyler işte kolun acıdımı nefes alabildinmi ağrı hissettinmi gibi şeylere takılırsak büyük resmi kaçırırız değilmi asıl ameliyat sonrası sonuç önemli ameliyat oldun **** şimdi ne durumdasın olalı iki ay oldu memnunmu sun diye soruyorum kendime.

                Arkadaşlar benim şimdiye kadar olunan ets sonuçlarını incelediğimde ameliyata şu mantıkla girdim %99 yüz terlemem geçecek ama belki de asıl derdim olan bu yüz kızarmasının geçmesi bana tam anlamıyla bir bonus olacak ama kendimi şartlandırmadım yüz kızarmamda kesin gidecek diye çünkü sonuçta gitmezse büyük bir psikolojik sarsıntı yaşayabilirdim. Ameliyat oldum çıktım ve iki ay geçti aradan şuan çok şükür yüz terlemem yok ameliyattan sonra hemen kesildi yüz kızarmamda yok evet şifayı veren ALLAH (CC) A HAMDOLSUN benim yüz kızarmamda geçti arkadaşlar şuanda ne yaparsam yapayım kızarmıyorum artık her türlü sosyal ortama çok rahatlıkla girip çıkabiliyorum çok şükür ne terlemem var nede kızarmam sonuç mükemmel şifayı veren ALLAH (cc) a HAMDOLSUN işini en iyi şekilde yapıp dünya standartları üstünde sonuç alabilen Doktorum Dr. İlhan AKASLAN beye çok teşekkür ediyorum. Yüz kızarması ve terlemesi için sonuç her ikisi içinde %100 diyebilirim. Gelelim olumsuz sonuçlarına arkadaşlar vücudun terlemesini ve sıcaklığını kesemezsiniz bu ter ve sıcaklık bir yerden çıkacak zaten doğru olanı da bu. Göğüs sırt ve bacaklarım terlemem gereken durumlarda diyeyim veya şöyle anlatayım hani eskiden yüzümün terlediği ve kızardığı durumlarda artık vücudumun tamamı terliyor ve ısınıyor böylece vücut bu işlemini yine gerçekleştirmiş oluyor ha bu refleks terleme ısınma rahatsız edecek derecede mi derseniz ben ameliyat olalı iki ay oldu henüz benim hayatımı karartacak pişman edecek durumda değil çok rahatlıkla alışabileceğiniz tolere edebileceğiniz bir durum zaten çevremizde birçok insanda normal olarak böyle yaşıyor. Çok problem değil yani bu refleks terleme çok kafanıza takmayın derim ben. Birde ellerinizin terlemeside kesiliyor bu ameliyattan sonra  e haliyle ellerinizde kurumalar ve çatlamalar görülebiliyor ama günlük bildiğiniz bir kremi ellerinize sürerek bu sıkıntıyı kolayca aşabiliyorsunuz merak etmeyin .

                Birde önemli bir husus daha var arkadaşlar satış sonrası hizmet veya satış sontrası teknik destek oda ne diyeceksiniz ama gerçekten arkadaşlar ameliyatın başından bu günümüze kadar heran telefonun ucunda sizi dinleyen bilgi veren ve destekleyip duygularınız paylaşan bir doktor istiyorsanız Dr. İlhan AKASLAN beyi tercih etmenizi tavsiye ediyorum sağolsun yeterince bilgili ve ilgili bir doktorumuz var bu ameliyatın ömür boyu hangi sonuçları verceğini ve ilerde nelerle karşılaşabilineceğini takip eden ve yaşadığınız sürece sizle beraber olabilen bir doktorumuz var. Hocam size çok teşekkür ediyorum bizleri anlayıp hastalığımız üzerinde yoğunlaşıp kendinizi sıradan bir göğüs cerrahi uzmanı olmaktan sıyırıp hiperhidroz alanında dünya standartları üstünde sonuçlar aldığınız için çok ama çok teşekkür ederim.  İyiki varsınız.

                Arkadaşlar oturdum ve içimden neler geliyorsa onları yazdım eksiklerim ve cümlelerde hatalarım olabilir affedin varsa hatam zaten burada yazmakla her şey anlatılamaz ben sürekli yardımcı olmaya hazırım bu nedenle aşağıya açık e-posta adresimi ismimi cep numaramı yazıcam özel olarak bilgi almak isteyen arkadaşlar her zaman ulaşıp yardım ve bilgi talep edebilir herkese mutlu ve sağlıklı hayat diliyorum hoşça kalın.

 

12 Comments

 1. bende aşırı derecede yüz kızarmasından muzdaribim..arkadaş ortamında, biriyle konuşurken, utandığımda, çekindiğimde, ev ortamında bile babamla konuşurken falan kızarıyorum..ve kızardığım zaman kızardığımı hissediyorum o zaman daha kötü oluyorum..bu durum iş yaşantımıda kötü etkiliyor..öğretmenim ama bu durumda öğretmenlik yapmam çok zor.. öğrencilere ders anlatırken bile kızarıyorum..sınıfa veli ya da müfettiş geldiğinde onlarla konuşmaya başlayınca yine kızarıyorum böyle zamanlarda da öğrenciler oturduğu yerden öğretmenim yine kızardınız diyor.o zamanda oturup ağlayasım geliyor..bu durumda ne yapmam gerekiyor bilmiyorum..psikiyatriste gitmeyi düşündüm ama bulunduğum yerde o imkanım yok..ne yapabilirim..artık bu durumu aşmak istiyorum..

 2. Merhaba ben Vildan Ören 41 yaşındayım ve 2 çocuk annesiyim.Kendimi bildiğimden itibaren aşırı terleme sorunum vardı.Özellikle ellerim,ayaklarım ve tüm vücudum aşırı derecede terliydi.Okul dönemi ve çalışma hayatımda bunun sıkıntılarını çok yaşadım.4 yaşıdaki kızım bile yolda yürürken ”Anne elimi tutma ellerin çok ıslak” diyordu.1 yıldır İlhan hocamın sitesinde yazılarını takip ediyordum.En sonunda hocama giderek ameliyat olmak istediğimi söyledim.İlhan Hocam beni muayene ettikten sonra beni ameliyat için uygun bulmadığı söyledi ve ilaç tedavisini önerdi.Ama ben yinede ameliyat olmak istiyordum.Şu an tedaviye başlayalı 6 gün oldu ve ben son 30 yıldır hiç olmadığım kadar kuruyum.1 kez bile elim,ayağım terlemedi.Terlemedn dışarıda rahatlıkla dolaşabildim.Hatta el kremi bile kullanabiliyor,çorapsız dolaşabiliyorum.
  İİlhan Hocam ilerideki günlerde daha rahat ve mutlu olacağımı söylüyor.Ben artık sadece Hocamın söylediklerini uygulayacağım.Şuan çok rrahat ve mutluyum İlhan Hocama ne kadar teşekkür etsem azdır.Böyle sorunun olanlara tavsiyem kesinlikle hocamdan yardım almalarıdır.Sayın Hocam benim bu derdimden kurtulmama yardımcı olduğunuz için çok teşekkür eder,Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  1. Merhaba. Ben Kayseri deyim. Hangi bölüme gittiniz? Aşırı terlemem var. Yüzüm, koltuk altım, sırt bölgem. Birde bu keremin adı nedir yardımcı olur musunuz lütfen

 3. İÇERİSİNDE AMELİYAT ŞÜPHESİ OLANLAR İÇİN YAZIYORUM
  geniş çaplı araştırmalarımdan sonra klipsli ets ameliyatı olmaya karar verdim. konyadan 23 nisan 2010 tarihinde akşam saat 20.00 yola çıktım 24 nisan 2010 tarihinde sabah saat 06.00 da istanbulda oldum. aynı gün saat 08,30 hastanede oldum hocam ameliyatla ilgili kendimi bilgilendirdi ve refleks terlememim olabileceğini söyledi ben yinede kabul ettim çünkü el terlemesi normal bişey değildi.yatış işlemlerimi gerçekleştirdim ve bazı tahliller yaptılar tahlillerin sonuçları çıktıktan sonra saat 11 gibi falan ameliyata girdim ameliyattan çıkar çıkmaz ellerim kuruydu ve sıcacıktı gözlerime inanamadım. 22 gün falan oldu daha inanamıyorum bu eller benim mi diyorum o kadar kuru ki biriyle merabalaşırken kupkuru ellerle merabalaşıyorum bu arada refleks terlememde olmadı sırt ve karın bölgemde normal terlemem oluyor ameliyattan önce karın ve sırt bölgemde terlemem yoktu sırtımda çoğu zaman ağrılar oluyordu şimdi ameliyattan sonra sırtımda normal terlemenin olması bana artı bir kazanç daha sağladı sırtımdaki ağrılarda gitti. allahım sana sonsuz şükürler olsun bu ameliyatı bana nasip ettin inşallah benim gibi bu sorunu yaşayan herkese de nasip et. ameliyat olmayı düşünenler ve araştıranlar için söyleyeceğim hiç araştırmanıza gerek yok bu işin profesyoneli olan sayın hocam ilhan beyle görüşmeniz yeterli. hocama da burdan çok teşekkür ediyorum ameliyattan önce ve sonra çok yardımcı oldu. benim gibi el ayak koltuk altı terlemesi olanlara her zaman için yardımcı olmak isterim aklınızda herhangi gibi bir soru olursa mail adresimi ve telefonumu yazıyorum her zaman için yardımcı olmaya hazırım. bu rahatsızlıktan kurtulmanıza vesile olursam ne mutlu bana.

  Mehmet Ali ÜNLÜ
  beyoglu_1984@hotmail.com
  0532 233 9519

 4. MRB ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE SİZE BU DUYGULARIMI AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI OLARAK 2 YE AYIRARAK YAZACAĞIM AMELİYAT ÖNCESİNDEN BAŞLARSAK YÜZ TERLEMESİ ANİ YÜZ KIZARMASI EL TERLEMESİ SIKINTILARINI YILLARDAN BERİ YAŞIYORUM ORTAMLARDA VE TANIŞMALARDA HA TERLİYCEM HA KIZARACAĞIM AYRILIRKEN KÖTÜ İZLENİM BURAKACAĞIM DÜŞÜNCESİYLE 1-0 DEĞİL 3-0 YENİK BAŞLIYORDUM KENDİMİ AÇIK VE NET OLARAK İFADE EDEMİYORDUM BU BENİ YILLARDIR RAHATSIZ ETTİ BİRİNİN KIZARMIŞSIN HAYIRDIR SORUNMU VAR TERLİSİN SIKINTINMI VAR DİYE SORU SORMASI BİLE MOREL BOZUKLUĞU İÇİN YETERLİYDİ BU BENDE SOSYAL FOBİ ETKİSİDE YARATTI BU SORUNU YAŞAYANLAR SIKINTININ NE OLDUĞUNU ANLAYACAKLARDIR YAKLAŞIK 6 AYDIR BUNUN SORUNUNU ARAŞTIRIYORUM ARKADAŞLAR İLAÇTA KULLANDIM DEĞİŞİK YOLARDA DENEDİM SORUN YİNE SENİ BULUYOR BU BELKİ KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR AMA BEN BUNU YENEMEDİM VE SONUNDA AMELİYATI OLMAYA KARAR VERDİM DR KONUSUNDA ÇOK DÜŞÜNMEDİM AÇIKCASI ÇÜNKÜ DR İLHAN BEYİN BU KONUDA OLDUKÇA BAŞARILI SONUÇLAR ALDIĞINI KENDİSİNE AMELİYAT OLAN HASTALARDAN BİZZAT KENDİSİNDEN DİNLEDİM DR SEÇMEMDE BUNLAR BENİM İÇİN YETERLİ OLDU ZATEN GÖĞÜS CER UZMANI DR İLHAN AKASLANA BU AMELİYATI OLMAYA KARAR VERDİM VE YOLA ÇIKTIM HASTANEYE GİTTİĞİMDE SAOLSUN İLGİLİ CANA YAKIN VE SENİN SORUNLARINI SAMİMİYETLE DİNLEYEN VE SENİ BU KONUDA DETAYLI VE ÖZVERİLİ ŞEKİLDE BİLGİLENDİREN DR İLHAN BEYE AMELİYATI OLDUM AMELİYATTAN ÇIKTIKTAN SONRA ELLERİM KUPKURUYDU İNANAMADIM YÜZÜMDE YANMALARIN BİTTİĞİNİ HİSSETTİM BUDA BENİ MUTLU ETMEYE YETTİ ZATEN ŞUAN AMELİYATI OLALI 6 GÜN OLDU DAHA ERKEN Bİ SÜREÇ AMA DAHA 1 DAMLA BİLE NE YÜZÜMDE NEDE ELLERİMDE TERLEME OLMADI YÜZÜMDE YANMALARDA GERGİNLİK VE STRES ORTADAN KALKIYOR HEYECAN DUYGUSUNDADA AZALMALAR VAR VE TELEFONA 5.GÜNDE SARILDIM İLHAN BEYİ ARADIM TEŞEKKÜRLERİMİ İLETTİM BU MUTLULUK BAMBAŞKA BİRŞEY ALLAHIMA BİN ŞÜKÜRLER OLSUN BANA BUGÜNLERİ HAYIRLISIYLA BANA BU AMELİYATI OLMAYI NASİP ETTİ DARISI BU SORUNLARI YAŞAYANLARIN BAŞINA İÇTENLİKLE DUA EDİN KENDİNİZE VE DOKTORUNUZA GÜVENİN BU PSİKOLOJIYLE AMELİYAT OLMAYA KARAR VERİN BEN ÇOK MUTLUYUM BURADAN DR İLHAN BEYE TEŞEKKÜRLERİMİ TEKRAR SUNUYORUM BU SORUNLARI YAŞAYAN HERKESİN ALLAH YARDIMCISI OLSUN SAYGILARIMLA…

 5. Mrb bende yuz kızrması sorunu yasayanlardanım fakat tamamen psikolojik nedenlerden dolayı 14 yıldır yuz kızarmasıyla bogusmaktayım 5 yılı aşkın bi suredir psikiyatrist esliginde ilac kullanmakta ve terapi gormeme ragmen yuz kızarmamda bıazalma olmadı (yuz kızarmam bırıyle konusurken selam verırken ,kalabalık ortamlara falan zaten gıremem,kısaca bır ınsanın yapabılecegı her seyde yuzum kızarıyorr) gıttıgım doktorların tek yapabıldıgı bu ılac yaramamıs ılac degıselım bı ılerleme yok doktorlara ets amelıyatını olsam kızarmam gecermı dedıgımde de verdıklerı cvb su senın psıkolojık olarak yuzun kızarıyo amelıyatın bıyararı olmaz kızarman devam eder yanı onermıyolar cok zor bı durumdayım 26 yasında olmama ragmen genclıgımı bıle yasıyamıyorum ne yapmam gerek bunuda bılmıyorum nasıl kurtulucam bu ılletten her gecen gun benı kotulestırıyorr amelıyat olmayı dusunuyorum ama oda care olurmu bılemıyorum artık paylaşmak ıstedım

 6. slm arkadasım bende çok problem yasıyorum bu konuda bendede yüz ve koltuk altı terlemesi aşırı derecede çok rahatsız oluyorumm seninle bi göüşüssek de bana bilgi verirsen çok ii olur umutluol_05@hotmail.com bi eklersen görüşelm lütfen arkadasımm çünkü çok sıkıntılıyım bu konuda

 7. slm arkadslar bende gecen ay yüz kızarıklığından ameliyat oldum ve suan çok mutluyum.. ameliyat olmaya karar vermek zor olmadı cünkü bundan cok rahatsızlık duyuyordum ameliyatımı oldum ve üzerinden hemen hemen 1 ay gecti suan çok iyiyim. ne sıcak ne panik nede heyecan beni üzmüyor cunkü artık bu durumlarda yoğun bi şekilde yüzde kızarıklık olmuyor sadece bende yoğun bi terleme var bacaklarımda ve sırt bölgemde bazen oluyor kıyafetimde ter belli oluyor ama buna ragmen mutluyum. tamamen gecti diyemem ama önceki halinden cok cok iyi. bu sıkıntıyı cekmenizi istemem arkadslar eger karar verebilirseniz ameliyatı tavsiye ederim…

 8. @gül GüL bişi sorcaktım yüzün tamamen beyazmı yoksa hafif kızarıklıklar varmı ? bende amelıyat olalı 2 gğn oldu kızarıklıklar duruyo ondan sordum ? yardımcı olursan sevinirim

 9. slm mehmetöncelikle gecmiş olsun . yuz kızarıklıgım zamanla dahada azalmaya başladı. tamamen beyaz diyemem pembelikler oluyor muhakkak ama eskisi gibi yuzumde yanma asırı kırmızılık kesinlikle olmuyor. bende tamamen beyaz olmasını çok isterdim ama tamamen beyz olmuyorsun malesef doğuştan olan pembelikler kalıyor ama yinede eskisi kadar olmadığı için çok mutluyum inşallah sende mutlusundur ii akşamlar

  1. Diğer tüm ETS lerde de olduğu gibi Klipsli ETS de de ellerdeki terleme ömür böyü olması beklenir. Çok az istisnai hastada operasyon sonrası terleme görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>